Фундамент сруба. Дикий сруб.

Дикий сруб. Фундамент для сруба.

Фундамент - це основа будівлі/зрубу (сруба), яка потрібна для того, щоб можна було передати і розподілити навантаження від будівлі ґрунту. Верхню поверхню фундаменту, яка відділяє його від частини будівлі, що знаходиться вище, прийнято називати обрізом, а нижню, ту, яка спирається на ґрунтову частину, - підошвою.

У фундаменту є висота - відстань між підошвою і обрізом, а також глибина заставляння - відстань між планувальною відміткою поверхні землі і підошвою.

Укладання фундаменту є найвідповідальнішою частиною усього процесу будівництва. Якщо на цьому етапі допустити навіть незначні прорахунки, вони можуть привести до досить серйозних наслідків, навіть до руйнування усієї будівлі. Ось чому перед початком будівництва фундаменту треба обов'язково вивчити ґрунти, глибину їх промерзання, глибину залягання ґрунтових вод, і лише після цього має сенс розраховувати навантаження і вибирати конструкцію фундаменту.

Цей розрахунок має бути гранично точним, а робота виконана максимально якісно, адже від цього залежить строк служби будівлі і те, наскільки безпечно людям в ньому житиметься.

Якщо ви будуєте садовий або дачний будиночок, то можна виконати ці розрахунки самостійно, але у разі будівництва двоповерхового будинку або більше треба, щоб розрахунок робили професіонали, адже варто враховувати, що проектувальники відповідають за свою роботу.

Фундамент дерев'яного будинку (фундамент сруба) повинен відповідати наступним вимогам:

-       бути цілком міцним і стійким на ковзання або перекидання в площині підошви

-       бути довговічним, термін служби фундаменту повинен відповідати терміну служби будівлі

-       бути індустріальним в плані виготовлення і економічним

-       бути стійким перед дією чинників зовнішнього середовища і ґрунтових вод.

Дерев'яний будинок (сруб) важить значно менше, ніж цегляний, кам'яний або бетонний, тому вимоги до здатності фундаменту, що несе, для такого будинку зазвичай нижче. Конструкцію і тип фундаменту треба вибирати виходячи як з технічної, так і з фінансової сторони питання.

Раніше дерев'яні будинки будували безпосередньо на ґрунтах, підстави при цьому не зміцнювали. Під кути будинку або закладалися великі камені, або встановлювалися "стільці" - спеціальні дерев'яні стовпи. Така конструкція фундаменту і досі застосовується при будівництві невеликих дачних будиночків з одним поверхом.

Але якщо вимагається побудувати великий мансардний дво - або триповерховий будинок, необхідно, щоб здатність несучого фундаменту відповідала навантаженням, що додавалися.

Нерідко індивідуальні забудовники орієнтуються в ході будівельних робіт на досвід їх сусідів, оскільки не мають поняття про методику розрахунку фундаменту. Такий підхід зазвичай веде до сумних результатів. Якщо невірно оцінити роль можливих навантажень, стіни в процесі експлуатації можуть просісти, а якщо вибирати фундамент з надмірним запасом міцності, то і ціна на нього буде вища. При розрахунку фундаменту має бути врахована конструктивна система будівлі, здатність несучого ґрунту, величина навантаження та інші параметри.

У разі закладки фундаментів будь-якого типу треба дотримуватися наступних правил:

Бетон використовується у більшості фундаментних конструкцій. У бетону є властивість "дозрівання", як правило, це 28 - 30 днів. Після того, як бетонна конструкція була закладена, треба її витримати впродовж цього часу і не давати їй навантажень, також бажано накрити її руберойдом або іншим матеріалом, щоб верхній шар не пересихав. А в період схоплювання бетону вимагається іноді поливати водою щоб не вийшло так, що він нерівномірно висихає. Дуже велику роль грає гідроізоляція фундаменту, яка рятує цоколь і стіни будинку від вогкості.

Зовнішню сторону цоколя від атмосферних опадів можна захистити за допомогою облицювання плитки або штукатурки.

Для захисту фундаменту будинку від дії поверхневих вод потрібно відмостка. Її ширина як правило складає від 0,75 до метра. З матеріалів застосовуються асфальт, бетон, залізобетон або добре утрамбована глина.

Немалий вплив на міцність фундаменту має і облаштування зливу з дахів дощової води. Цей пристрій впливає на здатність фундаменту, що несе, і його просідання.

Ще один важливий момент: рівень ґрунтових вод, які значно впливає на поведінку ґрунтів.

Ґрунтовими водами називаються підземні води, які відносяться до першого постійного водоносного горизонту від поверхні. Утворюються ґрунтові води переважно через те, що атмосферні опади і води з природних водойм і річок просочуються в землю. У деяких місцях висхідні води глибших горизонтів поповнюють запаси ґрунтових вод, також їх запаси поповнюються завдяки конденсації водяної пари.

Сприятливішими вважаються умови, при яких глибина промерзання виходить менше рівня ґрунтових вод.

Фундамент повинен закладатися на глибині шару ґрунту, який може виступати природною основою за своїми якостями і може перейняти на себе вагу будівлі. При розрахунку глибини, на якій повинен залягати фундамент, враховується глибина промерзання ґрунту. Фундамент рекомендується закладати нижче глибини промерзання. Підошва фундаменту не повинна розташовуватися вище за рівень промерзання ґрунту, якщо основа складається з дрібнозернистого вологого ґрунту: глини, суглинку, дрібного піску.

За рівень промерзання ґрунту береться глибина, на якій температура взимку 0°З, окрім суглинних і глинистих ґрунтів; температура промерзання для них біля - 1°С.

Згідно з дослідженнями, якщо ґрунт знаходиться під фундаментом зовнішніх стін, які належать до регулярно опалюваних будівель і температура в їх приміщеннях не нижче 10 градусів тепла, то рівень промерзання такого ґрунту менший, ніж ґрунту на відкритих майданчиках.

Що стосується глибини заставляння фундаменту під стіни регулярно опалюваних будівель, то можна сказати, що глибина промерзання ґрунту на неї ніяк не впливає. Зазвичай глибина заставляння фундаменту призначається не менше півметра від рівня землі або підлоги підвалу.

Якщо підвали будівель не опалюються, то, в таких випадках, глибину заставляння фундаменту відлічують від підлоги підвального приміщення, це значення рівне в два рази менше розрахункової глибини промерзання. Деякі вважають, що чим більше глибини заставляння фундаменту, тим він стійкіший і надійніший, але це припущення в корені невірне.

Якщо підошва фундаменту знаходиться нижче, ніж рівень промерзання ґрунту, вона втрачає дію вертикальних сил морозного здуття знизу. Але при цьому на бічні поверхні продовжують діяти дотичні сили морозного здуття, ці сили здатні витягнути увесь фундамент спільно з ґрунтом, що промерз. Ось чому для того, щоб експлуатація фундаменту була довшою і успішнішою, дуже важливо не допустити, щоб він деформувався.

А для цього треба, щоб підошва була розташована нижче, ніж рівень промерзання ґрунтів : таким чином можна звільнитися від тиску мерзлого ґрунту знизу. Необхідно, щоб дотичні сили морозного здуття, що чинять дію на бічні поверхні, були нейтралізовані.

При використанні залізобетону можливо наступне конструктивне рішення: всередину фундаменту по усій висоті закладається арматурний каркас, який жорстко зв'язує нижні частини фундаменту з верхніми, а основа робиться у вигляді опорного майданчика-анкера, яка дає витягнути із землі фундамент у разі морозного здуття ґрунту.

Якщо фундамент будують без вертикального армування зсередини, стіни злегка нахиляються і звужуються до верху.

Фундамент піддається зволоженню за рахунок атмосферної вологи або ґрунтової води, яка просочується через ґрунт. Під дією капілярного ефекту волога піднімається вгору по фундаменту і в стінах першого поверху може з'явитися вогкість. Щоб волога не проникала всередину стін, в нижній частині їх робиться ізоляційний шар, як правило, для цього використовується два шари рулонних бітумних матеріалів (наприклад, руберойду), які склеєні між собою водонепроникною мастикою для бітумних матеріалів. 

При експлуатації фундаменту треба обов'язково спостерігати за осіданням основи і появою можливих деформацій.

Проекты срубов.