Стена из бревна. Дикий сруб.

 

Нагадаємо, що стіни є основними елементами будинку, що визначають його експлуатаційні якості і повинні мати необхідну міцність, довговічність, звукоізоляцію, задовольняти вимоги по теплозахисту і вогнестійкості, а також забезпечувати архітектурну виразність будівлі.

Рубаний будинок (дом из дикого сруба) готується і порівняно недорогий. Швидкість його зведення значно вище зведення цегляної кладки із-за крупного розміру елементів, їх невеликої ваги і простоти монтажу. До того ж будівництво зрубу не вимагає додаткових матеріалів і механізмів для приготування розчину. За санітарно-гігієнічними і теплотехнічними вимогами деревина є найкомфортнішим матеріалом, хоча відрізняється низькою вогнестійкістю і біостійкістю.

Споконвіку конструкція зрубу використовувалася як для будівництва житлових, так і громадських будівель. Найбільш поширеним матеріалом для зрубів була і залишається сосна та ялина. Ще рідше, із-за високої вартості, застосовують дуб або модрину, що відрізняються унікальною міцністю і довговічністю.

Зруб (сруб) складається з окремих ланок - вінців, самий нижній з яких називається окладом і виконується з найтовщих колод. Оклад обов'язково обробляється антисептиком і потім, після просушування, гідрозахисною мастикою. Підготовка колод до будівництва розпочинається з вибору часу заготівлі деревини і її сушки.

Основними відмінностями стін з колод або бруса від цегляних або бетонних являються передусім менша вага і низька теплопровідність, які дозволяють використати полегшені фундаменти, що дають істотну економію коштів при будівництві, а в самому будинку створюють комфортний мікроклімат: взимку зберігають тепло, влітку забезпечують прохолоду. Завдяки низькій теплопровідності деревини, стіни з бруса можуть бути в три рази тонше, ніж з цеглини.

Крім того, стіна з колод (стены из бревна), як прийнято говорити, "дихає" за рахунок структури дерева і в дерев'яному будинку із зрубу навіть без вентиляції в деякій мірі здійснюється природний повітрообмін. Що ж до низької вогнестійкості і біостійкості, то їх можна підвищити шляхом просочення колод спеціальними складами і антисептиками, а також облицюванням матеріалами, що не згорають.

Кутові з'єднання вінців, так звані кутові врубки, можуть бути різних видів. Використовуючи ці способи рубок, архітектор, залишаючи кутові з'єднання вінців відкритими або, якщо будинок обшивається вагонкою або облицьовувався цеглиною, приховуючи їх, має можливість отримати цікаві рішення деталей фасаду будівлі.

Останнім часом на вітчизняному ринку з'явилися західні технології обробки колод, що дають профільований брус будь-якої конфігурації. Колоди круглого перерізу обробляються для отримання однакового діаметру, і при складанні зрубу зникає необхідність чергувати їх в обов'язковій послідовності (комель до вершини).

У профільованої колоди ідеально вибирається паз, воно менше деформується в процесі старіння, проте є у подібної обробки і негативна сторона: при вирівнюванні товщини колоди, знищується щільніший шар деревини в його основі. І, хоча фірми здійснюють обробку поверхні колод різними захисними складами, традиційний спосіб зведення зрубу з обкорованих колод відрізняється більшою довговічністю і, кінець кінцем, дешевизною.

До речі, зруб називається так тому, що виконується способом рубки сокирою і усі з'єднання колод, відповідно, дістали назву врубок. Обробка колод сокирою, включаючи поперечне оброблення їх на короткі відрізки, має великий сенс - при рубці внутрішні канали деревини мнуться і закупорюються, що дозволяє успішно опиратися проникненню вологи і гниттю. При розпилюванні ж необхідно торці колод обробляти гідрозахисними мастиками.

У зв'язку з різноманітними умовами експлуатації і призначення будівель, отримали широке поширення зруби і стіни з бруса найрізноманітніших перерізів. Для повного повноцінного зимового будинку з урахуванням обшивки і обробки досить бруса 150x150 або 150x180 мм. Стена з круглого лісу збирається з колод з мінімальним діаметром 22 см. Для літніх і садових будиночків роблять профільований брус 60x100 мм, 50x80 мм тощо.

Прокладення між вінцями у брущатих стінах використовуються такі ж, як і в зроблених з колод, хоча окрім згаданих вже клоччя, моху, повсті і прядива все ширше застосовуються сучасні утеплювачі і гідроізоляційні матеріали, що позбавляють власників від необхідності конопатити зруб.

Усе вищесказане, зрозуміло, не має на меті детально обговорити усі тонкощі виготовлення рубаних стін з колод або бруса. Ця стаття підготовлена, щоб ознайомити забудовника з особливостями конструкції, в даному випадку зрубу, яка може бути з однаковим успіхом використана як для зведення котеджу постійного користування, так і для садового будинку сезонного проживання.

Кожна з цих будівель має свої специфічні особливості, які можуть відбитися на обробці і облицюванні зрубу, проте в цілому викладена схема зведення його практично не міняється і однакова для лазні, житлового будинку або громадської будівлі.

            

Проекты срубов.